

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.67 mm |
| Width | 4.83 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 60 MΩ |
| Height | 9.4 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 320 W |
| Power Dissipation | 320 W |
| Threshold Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.41 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 51 A |
| Rds On Max | 60 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 62 ns |
| Turn-Off Delay Time | 98 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 130 ns |
| Rise Time | 465 ns |
| Gate Charge | 70 nC |
| Drain to Source Resistance | 60 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 250 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$2.09453
Ext.Price$2.09453
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.09453 | $2.09453 |
| 10 | $1.84464 | $18.44640 |
| 25 | $1.56705 | $39.17625 |
| 50 | $1.33124 | $66.56200 |
| 100 | $1.13092 | $113.09200 |
| 300 | $1.09359 | $328.07700 |
| 500 | $1.05749 | $528.74500 |
| 1000 | $1.02684 | $1026.84000 |
